Рецепти кави вдома
Заварювання кави в горнятку
- Співвідношення кави і води має бути таке: 6-7 грам кави на 100 мл води. Стандартне домашнє горнятко – це 300-350 мл, відповідно, беремо 25-28 грам кави на порцію. Для приготування в горнятку треба брати каву дуже грубого помолу. Заливаємо каву гарячою водою – температурою 93-96 градусів. Тобто, якщо чайник тільки закипів, треба почекати близько 5 хвилин і тоді заливати каву. Заливаємо, чекаємо 4 хвилини, вимішуємо. Чекаємо, поки всі великі частинки осядуть. Зверху буде пінка, її також можна зібрати ложкою. І смакуємо каву.
Заварювання кави у воронці (пуровер, V60 тощо)
- Це пристрій у вигляді конуса чи трапеції, може бути виготовлений з кераміки, скла, пластику, металу. Туди вставляють паперовий фільтр. Фільтр треба змочити гарячою водою. Вилити цю воду. Насипати у фільтр меленої кави. Помол має бути розміру стандартної кухонної солі. Співвідношення кави до води – теж стандартне: 6-7 грам на 100 мл води. Заливаємо повільно, тонкою цівкою, розтягуючи процес. Папір фільтрує частинки кави та утримує ефірні олії, що містяться у каві, відтак, це надає напою чистий яскравий смак. Приготування за цим рецептом вдома у мене займає 3-5 хвилин.
Кава по-турецьки
- Тут є два ключові моменти, які мають значення: якість помолу – він має бути максимально дрібний та однорідний і якість води. Для кави по-турецьки вода має бути найсмачніша, яку ви тільки знайдете. Засипаємо каву в турку (співвідношення таке ж, як і в двох попередніх рецептах, – ред.). Заливаємо холодною водою, розмішуємо. Додаємо за бажанням цукор, спеції. Це треба зробити спочатку, адже потім, розмішуючи, ви піднімете кавовий осад. Ставимо турку на вогонь, піднімається пінка. Її не треба чіпати чи знімати. На другій-третій хвилині пінка піднімається під край турки. Тоді турку треба зняти з вогню і, почекавши поки пінка осяде, знову поставити на вогонь, або ж одразу перелити в горнятко.
Зі спецій можна додати корицю, кардамон, мускатний горіх, гвоздику, шафран. Все залежить від якості спецій, адже часто у нас продають не мелену корицю, а її дешевий замінник – касію.